Reaktorfizika I.

• A tantárgyfelelős neve, beosztása: Dr. Sükösd Csaba címzetes egyetemi tanár
  • A tantárgy további oktatója:  Dr. Fehér Sándor egyetemi docens

A tantárgy tematikája:

• Magfizikai alapok. A stabil atommagok tulajdonságai: felépítés, méret, kötési energia, spin, mágneses momentum, statisztika, paritás. Magmodellek: héjmodell, cseppmodell, kollektív magmodell.
  • A radioaktív bomlás általános törvényei. Alfa-bomlás, béta-bomlás, bomlási sorok, gamma-sugárzás.
  • Magreakciók. A hatáskeresztmetszet fogalma. Megmaradási törvények. A magreakciók általános tulajdonságai, 1/v törvény. Magreakció mechanizmusok, közbenső mag, rezonanciák, direkt magreakciók.
  • Magsugárzások kölcsönhatása az anyaggal. Nehéz töltött részecskék, béta-részecskék, és gamma-sugárzás kölcsönhatásai.
  • Neutronfizika. A neutronok általános tulajdonságai, neutronforrások, neutronok kölcsönhatása az anyaggal.
  • Maghasadás. A hasadás energetikai feltétele. Hasadási termékek, hasadási neutronok.
  • Magfúzió. Fúziós reakciótípusok. A fúziós energiatermelés megvalósításának lehetséges útjai.
  • Reaktorfizikai alapok. Magfüggvények. Fluxus fogalma. Neutronlassulás rugalmas ütközések révén. Neutronspektrum. Csoportállandók. Moderáltság. Doppler-effektus.
  • Sokszorozási tényező, reaktivitás, pontkinetikai egyenletrendszer. Reaktivitásmérés.
  • Kritikussági kísérlet.

Dr. Sükösd Csaba által tartott előadások anyaga PDF formában letölthető.

Sorszám    Előadó              Link

1. előadás   Dr. Sükösd Csaba   PDF